Marihuana kontra stwardnienie rozsiane

Radzi sobie z wieloma chorobami i dolegliwościami nawet lepiej niż dostępne na rynku farmaceutyki. Marihuana medyczna to kontrowersyjny, ale dla wielu jedyny dający nadzieję lek. Potwierdzą to z pewnością chorzy cierpiący na stwardnienie rozsiane (SM).

Lista dolegliwości i chorób, których objawy łagodzi marihuana medyczna jest naprawdę długa, a badania nad jej właściwościami cały czas trwają. To prawdopodobnie jedna z najszerzej przebadanych roślin na świecie. Trudno się dziwić, jej działanie potrafi zaskoczyć niejednego niedowiarka. O jej niezwykłej mocy mogą się przekonać między innymi osoby cierpiące na nieuleczalne choroby.

Marihuana medyczna w walce z SM

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, nieuleczalna choroba. Układ odpornościowy cierpiących na SM zwalcza komórki własnego organizmu w tkance nerwowej. Prowadzi to między innymi do drętwienia kończyn, paraliżu i utraty wzroku. Na rynku dostępne są leki, które spowalniają proces rozwoju choroby. Nie ma jednak skutecznego leku hamującego SM. Zmniejszyć objawy, według naukowców, może również marihuana medyczna.

Badania w tym zakresie przeprowadzano między innymi na Uniwersytecie Kalifornijskim. Naukowcy sprawdzali jak palenie marihuany wpływa na chorych. W innych ośrodkach badano również wpływ oleju i past z konopi. Okazało się, że marihuana medyczna łagodziła ból i sztywnienie mięśni, jednak nie bez efektów ubocznych. Związane one były z obecnością THC. Zanotowano między innymi zaburzenia koncentracji i senność. Naukowcy dają jednak nadzieję chorym na leczenie bez działań niepożądanych. Należałoby w tym celu dokładnie przebadać wszystkie substancje aktywne marihuany (zminimalizować na przykład obecność psychoaktywnego THC, zwiększyć udział CBD) i odowiednio ją dawkować.

Badania nad działaniem marihuany medycznej są w toku. Jedno jest pewne, może ona przynieść nadzieję na przedłużenie życia wielu chorym cierpiącym na przewlekłe, a nawet nieuleczalne choroby. Pacjenci, którzy już w tej chwili korzystają z konopi w walce ze stwardnieniem rozsianym potwierdzają jej lecznicze i łagodzące efekty.