Feminizowane nasiona konopi

Sativa i Indica – to dwie najpopularniejsze odmiany nasion konopi. Niektórzy zaliczają jeszcze do nich Cannabis ruderalis. Większość dostępnych na rynku nasion to hybrydy, czyli krzyżówki konopi siewnych i indyjskich. Nie sposób opisać wszystkich, bo nieustannie powstają nowe. Warto natomiast wiedzieć, czym są feminizowane nasiona konopi.

Nasiona konopi mogą wyrosnąć jako żeńskie lub męskie rośliny. O płci decydują chromosomy X i Y. Feminizowane nasiona są hodowane po to, by uzyskiwać wyłącznie żeńskie szczepy.

Czym zatem jest feminizacja? Powstaje wówczas, gdy rośliny żeńskie wytwarzają męski pyłek, dzięki któremu powstają nasiona

Jak to możliwe?

Nie tak dawno wielu wydawało się to niemożliwe, jednak niejaki Henk Van Dalen, założyciel Dutch Passion, postanowił zaryzykować i w latach 90-tych XX wieku z dostępnych wówczas tradycyjnych nasion stworzył nasiona feminizowane.

Pozwolił on bowiem roślinom żeńskim kwitnąć dłużej niż zwykle. Okazało się, że zaczęły one produkować męskie kwiaty. Po zebraniu z nich pyłków Henk Van Dalen zapylił żeńskie rośliny. Po kilku tygodniach zebrano nasiona, a z każdego z nich wyrosła roślina płci żeńskiej. Ten eksperyment na zawsze zrewolucjonizował konopny rynek. To, co dotychczas wydawało się niemożliwe, stało się faktem.

Obecnie feminizowane nasiona konopi tworzy się za pomocą spejalnych chemicznych metod.

Dlaczego nasiona feminizowane są lepsze?

Przede wszystkim dlatego, że feminizowane nasiona konopi są znacznie łatwiejsze w uprawie i dają lepsze plony. Gwarantują udane zbiory. Sprawdzają się zarówno w warunkch zewnętrznych, jak i wewnątrz. Dla hodowców marihuny medycznej szczególnie cenne są nasiona feminizowane o dużej zawartości kannabinoidów – CBD.

Hodowcy coraz rzadziej sięgają po nasiona tradycyjne, jednak nadal są one dostępne w wybranych seedbankach.