Konopie - czy wzmagają działanie opioidów?

Opioidy

Same opioidy możemy podzielić na te, które są dostarczane z zewnątrz i takie, które są naturalnie produkowane wewnątrz organizmu.Takim naturalnym opioidem jest hormon endorfina (jeden z hormonów szczęścia). Działa na receptory znajdujące się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednak te mogą być również stymulowane przez opioidy dostarczane z zewnątrz.

Jak marihuana ma się do tego?

Marihuana stymuluje produkcję endorfin, które są naturalnym opioidem (wprawiają w euforię, redukują ból, redukują stres itp.). Często jest polecana ludziom wykonującym niezwykle bardzo stresującą pracę. To właśnie to zioło wzmacnia ich produkcję.

Trzeba jednak pamiętać, aby tego często nie zażywać.

W jaki sposób może wzmacniać je?

No dobrze, znając już te podstawowe informacje można przejść dalej.

Stymulując produkcję powoduje konieczność pracy receptorów, które reagują na endorfinę. Kiedy te receptory pracują zmienia się ich skuteczność w działaniu na plus.

Przez właśnie to, zjawisko apoptozy (samounicestwienie) nie jest w stanie w nich w ogóle zaistnieć. Samo zjawisko apoptozy najłatwiej można zaobserwować na przykładzie komórek mięśniowych

Receptory

W tym miejscu warto opisać już pracę samych receptorów. Są one stworzone oryginalnie dla cząsteczek endorfiny, jednak reagują na wszystkie opioidy także te podane z zewnątrz (takie jak niegdyś stosowana do znieczulania morfina).

Dlatego można z powodzeniem wnioskować, że osoba z zaburzeniami wydzielania własnych opioidów może pozytywnie przyjąć takie działanie marihuany.